V jedno štvrtkové odpoludnie sa žiaci našej školy tešili, že sa nebudú učiť, pretože príde "nejaký pán", čo prekonal drogovú závislosť. Nič iné dovtedy nevedeli. Niektorí si dokonca robili žarty, že ho poučia... Keď sa však začala "beseda", v tichu nebolo počuť ani dych. Ešte sa mi nestalo, aby bolo v škole tak úplne ticho. Rozprával iba on. Samuel. Bývalý narkoman, predtým zlodej a uličník, teraz optimista veľmi štíhlej postavy s tvárou poznačenou veľkým utrpením. Rozprával svoj životný príbeh, pri ktorom sa mnohým zaligotali slzy nielen v kútikoch očí, ale aj na tvári. Po hodinovom monológu nastal priestor na otázky zo strany žiakov. Pýtali sa otvorene to, čo ich zaujímalo.
 
Mnohí ostali aj dlhšie, pretože sa chceli porozprávať vo väčšom súkromí. Aj keď sa niektorí "uliali" z nasledujúcej vyučovacej hodiny, som presvedčená o tom, že rozhovormi so Samuelom sa naučili omnoho viac. Som veľmi rada, že sme na našej škole mohli dať priestor aj takej forme protidrogovej prevencie, pretože to, ako žiaci počúvali s otvorenými ústami a zaujato sa pýtali skutočného bývalého narkomana, je dôkazom toho, že to pre nich bolo naozaj zaujímavé a určite im to dalo viac ako nejaká odborná prednáška o drogách.
 
Živý a negatívny príklad, ktorému sa však pomocou viery v Boha podarilo obrátiť svoj predchádzajúci život úplne naruby a navyše bez nároku na honorár, odporúčam všetkým, ktorí váhajú. A navyše obdivujem Samuela a jeho manželku, s ktorou pomáhajú závislým. Nie finančne, ale tak, že ho zoberú k nim domov...
 
Ešte raz ďakujem za všetkých kolegov a žiakov SOŠ ELBA v Prešove, ktorým ste sa veľmi páčili.
 
Miloslava Olearník Štefanová, koordinátorka protidrogovej prevencie SOŠ ELBA Prešov